A3 Haber

Anket: Halkın yüzde 82’si “ekonomi kötü” diyor

Anket: Halkın yüzde 82’si “ekonomi kötü” diyor

Anket: Halkın yüzde 82’si “ekonomi kötü” diyor
Mayıs 03
10:31 2022

Global “endişe” araştırması, durumun “alım gücünün bir parça düşmesi”nden fazlası olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre halkın yüzde 82’si ekonominin kötü olduğunu belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan durumu ‘alım gücümüz bir parça düşmüş olabilir’ sözleri ile tanımladı ancak Türkiye vatandaşlarının çok büyük bir bölümü ekonominin kötü durumda olduğunun farkında… Ipsos’un global “endişe” araştırmasının detaylarında “Ülkenizin ekonomisini nasıl tanımlarsınız, iyi mi kötü mü?” sorusuna Türkiye’den katılımcıların yüzde 82’si, “kötü” yanıtı verdi.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, 25 Mart-3 Nisan arasında 27 ülkede toplam 19 bin kişi ile görüşülerek yapılan araştırmada Türkiye bu sonuçla, Arjantin, Peru, Japonya ve Kolombiya’dan sonra halkı en çok ekonominin kötü olduğunu düşünen 5’inci ülke durumunda. Türkiye’de ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu söyleyenlerin oranıysa yüzde 18.

En büyük dert enflasyon

Araştırma yurttaşların en büyük derdinin enflasyon ve yoksulluk olduğunu ortaya koydu. Yüzde 58 “En önemli endişeniz nedir?” sorusuna “enflasyon” yanıtı verdi. Bu oranla Türkiye Arjantin’den sonra ikinci en çok enflasyon endişesi yaşanan ülke oldu. Yüzde 39 da en önemli endişe olarak “Yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliği”ni işaret etti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER