A3 Haber

Reuters: Türkiye’deki NATO görüşmelerinde çok az ilerleme kaydedildi

Reuters: Türkiye’deki NATO görüşmelerinde çok az ilerleme kaydedildi
Mayıs 27
22:52 2022

Reuters’a konuşan üst düzey yetkililer, Türkiye ile İsveç ve Finlandiyalı yetkililer arasında yapılan NATO görüşmelerinde ilerleme kaydedilmediğini aktardı.

Reuters’in haberine göre, Türkiyeli yetkililer ile İsveç ve Finlandiya’dan gelen heyetler arasında bu hafta Türkiye’de yapılan NATO görüşmelerinde çok az ilerleme kaydedildi.

Üst düzey Türkiyeli bir yetkili cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, “Bu kolay bir süreç değil. Zor ve somut adımlar atmaları gerekiyor. Daha fazla müzakere yapılacak ancak yeni bir tarih çok yakın görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Başka bir yetkili, çarşamba günü yapılan görüşmelerde net bir ilerleme kaydedilmediğini ve devamı için bir zaman çizelgesinin bulunmadığını söyleyerek, NATO’nun 29-30 Haziran’da Madrid’de yapacağı zirvede Türkiye’nin üyelik hedeflerine hala karşı çıkabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Yetkili, beş saatlik görüşmenin samimi geçtiğini de ekledi.

Türkiye-NATO görüşmeleri

Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’dan Ankara’ya gelen heyetler, İbrahim Kalın ve Sedat Önal’ın başkanlık ettiği heyetle görüşmüştü.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında güvenliklerini artırmak için geçen hafta NATO’ya katılmak için resmen başvurmuştu. 30 NATO üyesinin de başvuruyu onaylaması gerekiyor. Türkiye, Kuzey ülkelerinin terör grupları olarak adlandırdığı gruplarla bağlantılı insanları barındırdığını ve Ankara’ya silah ihracatını durdurduklarını söyleyerek bu başvuruya itiraz etti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin İsveç ve Finlandiya’dan somut adımlar atmasını beklediğini söyledi.

İlgili haberler: