A3 Haber

CHP’li Özel, TBMM’ye sunacakları “türbana yasal güvence” teklifinin detaylarını anlattı

CHP’li Özel, TBMM’ye sunacakları “türbana yasal güvence” teklifinin detaylarını anlattı

CHP’li Özel, TBMM’ye sunacakları “türbana yasal güvence” teklifinin detaylarını anlattı
Ekim 04
14:54 2022

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yıllardır AKP gericiliğinin bile cesaret edemediği “türbana yasal güvence” teklifini TBMM başkanlığına sunacaklarını ilan etmişti. Grup Başkan Vekili Özgür Özel, o kanun teklifinin ayrıntılarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu, saat 21.00’da yapacağını duyurduğu paylaşımı yaptı. Sosyal medya hesabından, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var” notuyla bir video paylaştı. Helalleşme çağrısı kapsamında başörtüsü konusunda harekete geçeceklerini duyuran Kılıçdaroğlu, yarın TBMM’de yapacağı grup toplantısının ardından kanun teklifi vereceklerini açıkladı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Duygu Demirdağ’ın YouTube kanalında, düzenlemenin içeriği hakkında açıklamalarda bulundu.

“Gençler sanmasın ki başörtülü arkadaşlar üniversiteye girmesin diyorduk. Özgürlüğü savunduk pek çoğumuz” diyen Özel, “Kanun teklifi şu: Bugüne kadar devlet memurları kanunun kılık kıyafet kısmına, başörtüsünün kamuda serbest olduğu kısmını yazalım altına da imza atalım. CHP evet oyu verecek” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, saat 21.00’da yapacağını duyurduğu paylaşımı dün akşam yaptı. Yayınladığı videoda türban hamlesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti: “Bu yaralardan biri de başörtü mevzusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte. Ama değişmeyi öğrenmeyi bildik. Şimdi bir sonraki aşamaya geçme zamanı. Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Konuyu devlet ciddiyeti ile çözme ve siyasetçilerin iki dudağı arasından çıkarma zamanı. Evrensel hukuk ilkeler ile uyum içinde bir kanuni çerçeve oluşturduk. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın itibari ile bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi grup toplantımızdan hemen sonra TBMM’ye sunacağız.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER