A3 Haber

İsveç’ten sonra Hollanda: Aşırı sağcı ve ırkçı lider Kuran yırttı

İsveç’ten sonra Hollanda: Aşırı sağcı ve ırkçı lider Kuran yırttı

İsveç’ten sonra Hollanda: Aşırı sağcı ve ırkçı lider Kuran yırttı
Ocak 23
22:50 2023

İsveç’te Kuran yakılmasına tepkiler sürerken bir provokasyon da Hollanda’dan geldi. Hollanda’da ırkçı ve sağcı kimliğiyle tanınan Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kuran yırttı.

İsveç’te Kuran’ın yakılmasının ardından, Hollanda’da yeni bir provokasyon gerçekleşti. Hollanda’da ırkçı kimliğiyle tanınan Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kuran yırttı.

Wagensveld, dün yerel saatle 14.00’te idari başkent Lahey’deki parlamento binası önünde Kuran’ı yırttığı görüntüyü Twitter hesabından paylaştı.

Wagensveld’in tek başına yaptığı gösteri polis korumasında gerçekleşirken, ırkçı lidere Kuran’ı yakmaması şartıyla izin verildiği belirtildi.

Paylaşımın devamında yırtılan Kuran sayfalarının başka bir yerde tava içinde yakıldığı görüldü.

Daha önce benzer bir eylemde gözaltına alınmıştı

Benzer şekilde 22 Ekim’de Rotterdam’da Kuran yakmayı planlayan PEGİDA’nın eylemi, Wagensveld’in gözaltına alınmasıyla başlamadan bitmişti.

Rotterdam’daki gösterinin planlandığı yerde toplanan müslüman gruplar, PEGIDA’nın Kuran yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle karşıt gösteri düzenlemişti.

Gözaltına alındıktan sonra aynı gün salınan Wagensveld, ertesi gün Lahey kentinde, benzer bir eylem gerçekleştirmek istemiş fakat polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld’i yine gözaltına almıştı.

Hollanda Savcılığından 17 Kasım’da yapılan yazılı açıklamada, Rotterdam’da PEGIDA gösterisinde megafon kullanarak peygamber Muhammed’e hakaret ettiği için polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld’in, İslam inancına mensup kişilere değil dinin kendisine hakaret ettiği ve herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle yargılanmayacağı bildirilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER