A3 Haber

Taraftar “Hükümet istifa” dedi: “Cumhurbaşkanına hakaret” tutanağı tutuldu!

Taraftar “Hükümet istifa” dedi: “Cumhurbaşkanına hakaret” tutanağı tutuldu!

Taraftar “Hükümet istifa” dedi: “Cumhurbaşkanına hakaret” tutanağı tutuldu!
Mart 17
13:27 2023

Maraş depremleri sonrası yaşanan sorunlara tribünlerden de tepki gelmişti. Önce Fenerbahçe ardından da Dolmabahçe’de Beşiktaş taraftarları “Hükümet istifa” sloganları attı. Daha sonra Galatasaray taraftarı da tepkiye katıldı. Önceki hafta oynanan Kasımpaşa maçında stadyumda “Hükümet istifa” sloganı atan Galatasaray taraftarlarından bazıları emniyete ifade vermeye çağırıldı. Taraftarlara cumhurbaşkanına hakaret maddesi uyarınca tutanak tutulduğu öğrenildi.

Statlardaki istifa tezahüratları mahkemeye taşınıyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının ardından Galatasaraylı futbolseverler de hükümete yönelik protestolara önceki hafta oynanan Kasımpaşa maçında katılmıştı. Galatasaray taraftarına, Cumhurbaşkanına hakaret soruşturması açıldı. “Yalan yalan yalan, dolan dolan dolan, 20 sene oldu istifa ulan” tezahüratı suç sayıldı, sarı-kırmızılı futbolseverlerin TCK 299. madde doğrultusunda ifadeleri alındı.

Tribünlerden “Yalan yalan yalan, dolan dolan dolan, 20 sene oldu istifa ulan” tezahüratı yükselmişti. Bu tezahürata ait görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle birlikte emniyet harekete geçti. Kimlikleri tespit edilen bazı futbolseverler ifadeye çağrıldı. Taraftarlara söz konusu tezahüratı yapıp yapmadıkları soruldu, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ maddesi uyarınca tutanak tutuldu.

Cumhurbaşkanına hakareti düzenleyen TCK 299. maddesi, bu suçu işleyenlerin 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngörüyor.

Galatasaray’ın eski yöneticisi hukukçu Sedat Doğan, haklarında soruşturma açılan taraftarlara destek olacaklarını açıkladı. Doğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hukuk içinde yapılan istifa sloganı AİHM kararlarına göre suç değil. Suhuletle çözülebilecek konu daha da mı büyütülecek böyle? Yazık” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER