A3 Haber

Çin’de bir kent daha karantina altına alındı

Çin’de bir kent daha karantina altına alındı
Ocak 23
13:24 2020

Çin’de ortaya çıkan ve zatürre belirtilerine yol açan ölümcül koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Vuhan kentinin ardından Huanggang şehri de karantina altına alındı.

A3 Haber Merkezi- Çinli yetkililer, Vuhan’da ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni koronavirüs salgınında Vuhan’ın ardından bir şehri daha karantina altına aldı.

Vuhan’ın yaklaşık 75 kilometre batısında bulunan ve yedi milyon kişinin yaşadığı Huanggang’da toplu taşıma hizmetleri durduruldu, ana meydanlar kapatıldı. Şehir sakinlerine de dışarı çıkmamaları için uyarılar yapıldı.

İlk kez aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüsün henüz aşısı veya ilacı bulunmuyor. Virüs şimdiye kadar 17 kişinin ölümüne yol açarken, en az 600 kişiyi de etkiledi. Yeni virüsün de SARS gibi insandan insana bulaşabildiği teyit edildi. Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş, ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor, bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin’in dışında Güney Kore, Japonya, Tayvan, Tayland, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde de rastlanmaya başlandı.