A3 Haber

Kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca çalışan için emeklilik krizi kapıda: Primler aylardır yatırılmıyor

Kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca çalışan için emeklilik krizi kapıda: Primler aylardır yatırılmıyor

Kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca çalışan için emeklilik krizi kapıda: Primler aylardır yatırılmıyor
Kasım 12
08:54 2020

Kısa çalışma ödeneği alan ve ücretsiz izne çıkarılan milyonlarca işçi düşük ücretlerle geçinmeye çalışırken, emeklilik primleri de aylardır yatırılmıyor.

Gerek kısa çalışma ödeneği alan, gerekse de ücretsiz izne çıkarılan işçilerin emeklilik prim ödemeleri de aylardır yatırılmıyor. Sadece sağlık hakkından yararlanabilmeleri için genel sağlık sigortası primleri ödeniyor. Nisan ayından beri durum böyle.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, işverenin ileride normal çalışma düzenine geçildiğinde geriye dönük olarak işçilerin emeklilik için gerekli olan primlerini ödeme yükümlülüğü de bulunmuyor. Kısa çalışmada eğer bir ay içerisinde 20 gün normal çalışma, 10 gün kısa çalışma yapılıyorsa burada da kısa çalışmaya giren dönemler için prim ödemesi yok.

İşin prim boyutu gözden kaçıyor

Hükûmet kısa çalışma ve ücretsiz izinde süreyi sürekli uzatıyor. Ancak işin “prim” boyutu gözden kaçırılıyor. Oysa prim ödemesi emeklilik için aranan temel şartlardan birisi. 7 bin 200 gün prim ödemesi yapılması gerekiyor. Yasaya göre bazı durumlarda primlerin yatmadığı dönemler için geriye dönük borçlanma yapılabiliyor. Örneğin askerlik ve doğum borçlanması gibi. Ancak yasada kısa çalışma ile ücretsiz izin dönemi borçlanma yapılacak süreler içerisinde yer almıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Eylül’de kısa çalışmadan yararlananların prim yatırılmayan dönemleri için borçlanma ve benzeri imkânlara önümüzdeki dönemde bakacaklarını söylemişti. Eğer hükûmet prim ödenmeyen günler için geriye dönük borçlanma hakkı tanırsa bu işçi için hem iyi hem de kötü. İyi tarafı işçi prim yatırılmayan dönemleri ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilecek. Kötü tarafı ise bu işçi için yeni bir yük anlamına geliyor. Çünkü işçi ödenmeyen günlerin primini kendi cebinden karşılamak zorunda kalacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER